NaciO

{72DB412A-6BF5-4920-A002-2AAC679951DF} CLSID hatası

Tiger/Logo Object Designer (LOD)

Lobjects.dll 'i windows uygulamalarında kullanırken herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Yalnız web uygulamasında kullanmaya çalıştığımızda daha yeni bir obj. tahsis ederken bile hataya düşüyor ve hata mesajı olarak aşağıda ki mesaj geliyor;

{72DB412A-6BF5-4920-A002-2AAC679951DF} CLSID değerine bileşen için COM sınıfı fabrikasını alma, yandaki hata nedeniyle başarısız oldu: 80070005 Erişim engellendi. (HRESULT özel durum döndürdü: 0x80070005 (E_ACCESSDENIED)).

Hatayı oluşturan satır aşağıda ki gibidir;

​UnityObjects.UnityApplication unityApp = new UnityObjects.UnityApplication();

Bu durumun çözümü konusunda yardım alabilir miyiz?

LObjects Logo Objects Web

NaciO

Aslen konu bir DCOM nesnesinin sistemde yetkilendirilmesidir. Yapılan çalışmalarda konuyla ilgili Logo Objects’in web üzerinde çalıştırılamaması veya Windows Uygulama projelerinden farklı çalışması gibi herhangi bir genel probleme rastlanmamıştır. Dolayısıyla aşağıdaki adımlar bir DCOM nesnesinin IIS tarafından çalıştırılacak şekilde yetkilendirilmesi olarak bakılabilir.

- Kesinlikle sistemde LObjects.dll değil LObjects.exe register edilmeli. Bunu kesinleştirmek için LObjects.dll dosyasını silebilirsiniz.
 - Logo ürünü IIS in olduğu serverda kurulu olmalı. Bu serverda Logo ürünü çalıştırılabilir durumda olmalı.
 - LObjects.exe üzerinde sağ tuş \ "Properties" ekranında "Compatibility" tabındaki "Change Settings for all users" ile ulaşılan ekranda "Run this program as an administrator" kutusu işaretlenmeli.

Yukarıdaki işlemler probleme çözüm olabilir. Ancak sıkıntı devam ediyorsa daha derin yetkilendirmenin yapılması gerekmektedir. Ekteki dökümandaki yönergeleri kullanabilirsiniz.

13/05/16 09:14

UmotaYazılımKoray

Merhaba Naci Bey, 

Benzer bir problem yaşıyorum, ekli dosyayı indiremiyorum.

11/08/17 15:58

NaciO

Dosyayı tekrar ekliyorum

LobjectsEXE_Web_Yetkilendirmesi.rar

08/09/17 09:06

Kişi bilgileri gizlidir. Logo çalışanları görebilir.

Merhabalar, 

ilgili link çalışmıyor maalesef.

03/03/22 16:05

Merhabalar, 

ilgili link çalışmıyor maalesef.

03/03/22 16:10

Galip Taşracı

Naci Bey link de yeralan rar dosyası açılmıyor.

30/01/23 23:30

Merhaba,

Linki yenilemeniz mümkün müdür?

02/11/23 11:37

Cevap vermek için giriş yapmanız gerekmektedir.